produkce@divadelnilazne.cz +420 602 566 055

Jan Čenský

Domů | Seznam herců | Herec Jan Čenský

Jan Čenský02.08. 2022: Mlčeti zlato

Jan Čenský pochází z Prahy, začal studovat hudebně dramatický obor na konzervatoři a ještě za studií začal dostávat příležitosti před filmovou a televizní kamerou. Poprvé hrál v roce 1978 v televizní hře MAPA ZÁMOŘSKÝCH OBJEVŮ, velkou roli pak dostal o rok později v seriálu ZKOUŠKY Z DOSPĚLOSTI (1979), kde na rozdíl od mnoha svých pozdějších hereckých vystoupení hrál zápornou postavu. Nicméně, značný časový prostor, tehdejší masová obliba seriálů jakékoliv kvality a neokoukaná příjemná tvář nového mladého herce zapříčinily obrovskou popularitu začínajícího Čenského. Svým zjevem byl následně předurčen pro role v pohádkách, jichž sehrál v televizi desítky. První z nich byla BÍLÁ KOČIČKA (1979), následující PRINCOVÉ JSOU NA DRAKA (1980) je známá dodnes a pomáhá udržovat Čenského popularitu i po bezmála třiceti letech; nutno ale zároveň dodat, že jeho přínos ke kvalitě této pohádky je ve srovnání s jinými vklady (Vladimír Menšík, písničky J. Uhlíře a Z. Svěráka) je v podstatě zanedbatelný. Také v dalších letech hrál Čenský v řadě pohádek (KOLOBĚŽKA PRVNÍ, 1984; O PRINCEZNĚ, KTERÁ RÁČKOVALA, 1986; O NEJCHYTŘEJŠÍ PRINCEZNĚ, ANIČKA S LÍSKOVÝMI OŘÍŠKY, 1993). O poznání méně hrál ve filmu, jedna z jeho prvních a také nejslavnějších rolí Hynka v komedii KDYŽ ROZVOD, TAK ROZVOD (1982) navíc trpí toporným divadelnickým projevem.

Díky svému vytížení ve filmu a televizi dokončil Čenský konzervatoř až r. 1983, poté nastoupil do Divadla pod Palmovkou, hostoval také v Národním divadle (Hrátky s čertem), od r. 1990 působil v divadle Ta Fantastica. Jak již bylo řečeno, nadále hrál v televizních pohádkách, objevil se také v televizních seriálech (NÁVŠTĚVNÍCI, 1983; větší roli dostal v seriálu DLOUHÁ MÍLE, 1989), zatímco jeho filmové role se dají spočítat na prstech jedné ruky, navíc jde o vesměs zapomenuté záležitosti. V 90. letech se přehrál z rolí sympatických mladíků a následovaly role vesměs záporných ambiciózních mužů (například v seriálech ŽIVOT NA ZÁMKU, 1995; ZDIVOČELÁ ZEMĚ, 1997).

V této době se Čenský začal věnovat ve velké míře moderování (dlouhodobě například uvádí volbu Miss České republiky), v němž dosahuje značných úspěchů. Jan Čenský dodnes těží z popularity, kterou získal ještě jako teenager, ve svých pohádkových rolích sklouzával k hereckému stereotypu, stejně tak v pozdějších letech zůstává jeho herectví bezbarvé i v záporných rolích. Dodnes je sice velmi oblíbený, ale rozhodně nepatří k nejlepším hercům své generace (srovnejme například s osobitými výkony jeho vrstevníků Ondřeje Vetchého nebo Karla Rodena).

Z manželství s Danou, rozenou Šomkovou, má syna Matyáše.

Naši Partneři